Google’ın En İyi 5 SEO Aracı

Google, SEO için birçok faydalı araç sunuyor. Bu araçlardan bazıları hafif siklet olarak değerlendirilebilir fakat her birini kullanmak için ayrı ayrı güzel sebepler var. İşte Google’ın en iyi …

Google, SEO için birçok faydalı araç sunuyor. Bu araçlardan bazıları hafif siklet olarak değerlendirilebilir fakat her birini kullanmak için ayrı ayrı güzel sebepler var.

İşte Google’ın en iyi 5 SEO aracı:

 1. Chrome Lighthouse

Lighthouse, bir site inceleme aracının “lite” sürümüdür. Bu araç, 10 tane SEO metriği hakkında feedbackler verebilir. Lighthouse, Chrome’a bir uzantı olarak indirilebilir ve yüklenebilir. Yukarıda da dediğimiz gibi; Lighthouse, bir “lite” sürümü olduğu için kapsamı biraz sınırlıdır. Fakat lite olmasına rağmen Google için en önemli 10 metrik hakkında snapshotlar verebilir.

Lighthouse’un hakkında raporlar sunduğu 10 metrik:

 • Viewport Meta Etiketi
 • Başlık
 • Meta Tag
 • HTTP Durum Kodu
 • Link Açıklayıcı Metinleri
 • Tarama ve Dizin Oluşturma İçin Sayfa Durumları
 • Tutarlı Hreflang
 • Tutarlı rel = canonical
 • Mobil Cihazlar İçin Yazı Tipi Okunabilirliği
 • Tarayıcı Eklentilerinin Görüntülenmesini Engelleyen Şeyleri Kontrol Eder

Lighthouse SEO Aracı Neden Kullanılmalı?

Lighthouse’un hafif siklet bir araç olduğunu yukarıda kabul etmiştik. Fakat Google’ın en çok dikkate aldığı 10 parametreyi inceleyebilmesi sayesinde önemli bir site inceleme aracına dönüşüyor. Google, bu metriklerin önemli olduğunu düşünüyor. Haliyle siz de öyle düşünmelisiniz.

 1. TestMySite

Bir site denetim aracı olan TestMySite aracı şu 2 önemli metriği sunuyor:

 • 3g ağda tahmini yüklenme süresi
 • Kötü yüklemelerinin yol açtığı tahmini ziyaretçi kaybı

Bu araç, bir web sitesinin hız konusunda ne kadar başarılı olduğunu anlamamız için yukarıdaki verileri sunuyor. TestMySite aracı ayrıca, belirli bir web sayfasını hızlandırmak için neler yapılabileceğini anlatan eksiksiz bir öneri raporunu sunuyor.

TestMySite Aracı Neden Kullanılmalı?

Aynı bilgileri Page Speed Insights’i kullanarak da edinebilirsiniz. Fakat TestMySite aracı, bir web sayfasının hızıyla ilgili verileri edinmek için çok daha hızlı bir yoldur. Web sitenizin hızıyla ilgili düzeltilmesi gereken şeyleri merak ediyorsanız Google’ın Page Speed Insights aracını tercih edebilirsiniz.

 1. Page Speed Insights

Page Speed Insights Aracı, web sitenizin hızı konusunda bir derecelendirme puanı sunar ve ayrıca ilgili web sayfalarının hızlarını artırmak için özel ipuçları sunar. Araç; hangi betiklerin ya da stil sayfalarının sitenizi yavaşlattığını, hangi görüntülerin çok büyük olduğunu ve web sayfalarınızı hızlandırmak için neler yapmanız gerektiğini size bildirir.

Page Speed Insights’ı neden kullanmalıyım?

Page Speed Insights’ın tek yaptığı şey sayfa hızınızı etkileyen teknik sorunlar için kullanışlı çözümler sunmak değildir. Bunun dışında ayrıca web sitenizdeki sorunları tespit etmek için bir kaynak niteliğindedir.

 1. Safe Browsing Test

Adından da anlaşılacağı gibi bu araç web sitenizde kötü amaçlı bir yazılım olup olmadığını test eder. Buna ek olarak bu araç, web sitenizin en son ne zaman test edildiğini de bildiriyor. Bir sitenin ne sıklıkla test edilmesi gerektiği konusunda katı bir kural yok. Bu durum siteden siteye değişebilir.

Safe Browsing Test Tool’u Neden Kullanmalıyım?

Aslında bir sitede kötü amaçlı yazılım yoksa en son ne zamana test edilmiş olduğu pek de önemli değil. Fakat ne sıklıkla test etmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olmalısınız. Bu araç web sitenizi taradıktan sonra kötü amaçlı yazılım olup olmadığı konusunda ve ne sıklıkla testler yapmanız gerektiği konusunda bilgiler verir.

 1. Google Trends

Google Trends, anahtar kelimeler hakkında popüler bilgiler sağlar ve bu bilgileri zamana ve coğrafyaya göre kategorize eder.

Zaman kategorisi anahtar kelimelerin mevsimlere göre nasıl etkilendiği hakkında fikirler verebilir ve ayrıca bir anahtar kelimenin zaman içinde popülaritesini kaybedip kaybetmediği hakkında bilgi verir. Eğer bir anahtar kelimede popülarite düşüşü eğilimi varsa, arama yapan kişilerin ilgili ürüne olan ilgisi azalmıştır demektir.

Google Trends’i Neden Kullanmalısınız?

Google Trends özellikle rekabet araştırmaları için oldukça önemlidir. Kişilerin Google’da rakiplerinizi ne sıklıkla aradığını gösterir. Sonuçlarda görebileceğiniz trend çizgisi, bir trendin aşağı doğru mu, yukarı doğru mu ya da istikrarlı mı olduğunu gösterir.

Rakibinize ait olan verilere bakıldığı zaman bir trend çizgisinin aşağı doğru eğilim göstermesi sizin için daha iyidir. Genellikle bu çizgi sabit(istikrarlı) olarak görünür ve bu da rakibinizin iyi iş çıkardığı anlamına gelir.

Kaynak: ihs.com.tr

Yorum Yaptınız mı?