Tüm Zamanların En iyi 5 WordPress Eklentisi

WordPress web sitesi ve blog yapmak isteyenler için en fazla özellik sunan içerik yönetim sistemi. Sistemin en fazla takdir edilen yanı geliştiricilere sunduğu esneklik ve özelleştirme seçenekleri. Platformun …

WordPress web sitesi ve blog yapmak isteyenler için en fazla özellik sunan içerik yönetim sistemi. Sistemin en fazla takdir edilen yanı geliştiricilere sunduğu esneklik ve özelleştirme seçenekleri.

Platformun bir hayli geniş olan ücretsiz ve ücretli tema ve eklenti havuzu sayesinde geliştiriciler sitelerinin içeriğine ve hedef kitlesine göre istedikleri dinamiklikte kodlar yazabiliyor. WordPress’te web sitesi yapmak görece kolay ama sitenizin başarısı büyük ölçüde platformun sunduğu eklentileri gerektiği şekilde kullanabilmenize bağlı. Bu amaçla, aşağıda internetteki hemen her web sitesi için çok önemli ve kullanışlı olabilecek, tüm zamanların en iyi 5 WordPress eklentisi yer almakta.

Yoast SEO – SEO eklentisi

Arama motoru optimizasyonu hiç şüphesiz web siteleri için en önemli konu başlıklarından biri. Bu konuda sorun yaşamamak için iyi bir eklenti kullanmakta her zaman yarar var. Eski adı WordPress SEO by Yoast olan bu eklenti sitenizin SEO’sunu olabilecek her bakımdan geliştirmek amacıyla tasarlanmış. Eklentiyi geliştiren ekip sayfa içeriğinizi, görsel başlıklarınızı, meta açıklamalarınızı, anahtar kelimeleri, etiketleri, XML site haritalarını vs. optimize ederek SEO’nuzu geliştirebilmenizi sağlayacak talimatları aşama aşama açıkça anlatmış. Eklentinin ayrıca çoklu odak anahtar kelimeleri, bir yeniden yönlendirme yöneticisini, link oluşturucusunu, sosyal ön incelemeleri, premium desteğini de kapsayan ekstra özelliklerin olduğu bir de premium versiyonu bulunmakta.

W3 Total Cache – Önbellekleme eklentisi

Dünyanın en büyük web sitelerinden bazılarının kullandığı W3 Total Cache önbellekleme bakımından en iyi WordPress eklentisi olarak görülüyor. Bu WordPress eklentisi içerik sunum ağı (CDN) entegrasyonu gibi özellikler vasıtasıyla yükleme sürelerini azaltarak SEO’yu ve kullanıcı deneyimini geliştiriyor. Önbelleğe alınmış HTML dosyaları oluşturarak sayfa yükleme sürelerini azalttığı için ziyaretçi sayısını arttırıyor, web sunucusu performansını arttırarak daha uzun süre yüksek trafik olmasını sağlıyor, bant genişliğinden tasarruf ediyor ve tarayıcı önbelleklemesi, veritabanı önbelleklemesi, nesne önbelleklemesi gibi özellikler sunuyor.

Google Analytics – Trafik takibi eklentisi

Web sitenizin trafiğini analiz etmenin her günün en başında ve en sonunda yapmanız gereken şey olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bu nedenle web sitenizin performansı hakkında size çok önemli veriler sunan Google Analytics mutlaka yüklenmesi gereken bir WordPress eklentisi konumunda. Bu eklenti en son Google Analytics kodunu kullanarak sitenizi takip etmenizi ve WordPress kurulumunuzdaki en önemli Google Analytics istatistiklerini takip edebilmenizi sağlıyor. Eklenti detaylı sayfa ve gönderi raporları sunuyor, opsiyonlar vasıtasıyla tamamen özelleştirilebilir özellikte ve gelişmiş veri toplama yöntemlerini mümkün kılıyor. Google Analytics raporları ziyaretçi sayısı, müşteri kazanım kanalları, trafik kaynakları vs hakkında birçok önemli bilgiyi gerçek zamanlı olarak sunuyor.

Wordfence Security – Güvenlik eklentisi

Listenin 4 numarasında web sitenizi online saldırılara karşı koruyan Wordfence Security eklentisi yer almakta. Güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılım taraması, engelleme, canlı trafik, oturum açma güvenliği gibi birçok özelliği bulunan bu WordPress eklentisi tüm dünyada 22 milyondan fazla kez indirilmiş durumda. Eklentinin ayrıca ülke engelleme, önceden programlanabilen taramalar, parola denetimi, tehditlere karşı savunma katmanı güncellemeleri, iki unsurlu kimlik doğrulama gibi özelliklerin olduğu bir premium API sunan ücretli bir versiyonu da var. Bunun yanı sıra, eklentiyi yapan ekip web sitenizin IP adresinin spam için kullanılıp kullanılmadığını da kontrol ediyor. Her web sitesi sahibinin mutlaka kullanması gereken bir eklenti olduğu şüphesiz.

Social Warfare – Sosyal medya paylaşım eklentisi

Sayfalarda sosyal medya paylaşım butonları bulundurmak web sitesi sahibi ve yöneticisi olmanın mutlak bir koşulu halini almış durumda. Sosyal medya paylaşım eklentileri okuyucularınıza yazdığınız blog gönderilerini sosyal medya platformlarında hızlı bir şekilde paylaşabilme imkanını sunarak sitenize daha fazla trafik çekmenizi sağlar. Social Warfare de hemen her WordPess temasına uyumlu olan ve tüm popüler sosyal medya platformlarını destekleyen bir WordPress eklentisi. Eklenti isteğe göre uyarlanabiliyor mutlaka denemelisiniz.

Yorum Yaptınız mı?